SAS świętuje 70 lat na niebie

1 sierpnia 2016 roku minęło 70 lat obecności Skandynawskich Linii Lotniczych SAS na niebie. Tego dnia w 1946 roku działalność rozpoczęły najpopularniejsze skandynawskie linie lotnicze, po tym jak połączyli się międzynarodowi przewoźnicy lotniczy z Norwegii, Danii i Szwecji.

Natomiast pierwszy lot SAS – ze Sztokholmu do Nowego Jorku – miał miejsce 17 września 1946 roku. Do uczestnictwa inauguracyjnym rejsie, na pokład nowego samolotu DC-4 “Dan Viking” zaproszono 28 gości specjalnych. Podróż z międzylądowaniami w Kopenhadze, Prestwick w Szkocji oraz Gander na  Nowej  Fundlandii trwała  25 godzin.  Właśnie wtedy rozpoczęła się prawdziwa historia SAS.

„Siedemdziesiąta rocznica czyni jeszcze bardziej znamiennym fakt, że SAS są najchętniej wybieranymi liniami lotniczymi w Skandynawii, które koncentrują się na ułatwianiu życia pasażerom podróżującym do, z i po Skandynawii. Jestem wdzięczny każdemu pasażerowi i pracownikowi, który wniósł swój wkład w rozwój SAS w czasie 70 lat naszej działalności i wniesie go w przyszłości. Jesteśmy częścią 70-letniej historii pełnej wyjątkowych podróży, a w przyszłości będzie ich jeszcze więcej“ - mówi prezes i dyrektor zarządzający SAS Rickard Gustafson.

Pionierzy na niebie – dawniej, teraz i w przyszłości

Przez całe dziesięciolecia linie SAS były pionierem wprowadzającym pierwsze na świecie przeloty  dookoła świata, systemy audio-video na pokładzie samolotu, klasę turystyczną, czy rozkładane fotele do spania. SAS były pierwszym przewoźnikiem, który zaoferował oddzielne stanowiska odprawy i komfortowe poczekalnie oraz zatrudnił kobietę na stanowisku pilota. Ponadto były pierwszymi liniami lotniczymi, które zastosowały ekologiczne lądowania, pozwalające oszczędzać paliwo i ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Te i inne przykłady pionierskich działań przyczyniły się do wyznaczenia trwałej ścieżki rozwoju.

„Chcemy ułatwić życie osobom, które często podróżują do, z i po Skandynawii, dlatego nieustannie rozwijamy nasze usługi i pracujemy nad innowacjami , co sprawia, że nasi klienci podróżują bez problemów, korzystając z inteligentnych, cyfrowych rozwiązań” -podkreśla Rickard Gustafson.

Nowe, inteligentne rozwiązania cyfrowe

Aktualnie SAS inwestują w innowacje i inteligentne rozwiązania cyfrowe, dzięki którym podróżowanie ma być łatwiejsze, szybsze i bardziej  spersonalizowane.Ułatwieniu życi apasażerom służą takie elementy, jak zmodernizowane poczekalnie SAS, nowe poczekalnie SAS Café oraz stanowiska przyspieszonej kontroli bezpieczeństwa Fast Track.

Sukcesy święci także stworzony przez SAS w 1992 roku program lojalnościowy SAS EuroBonus , który liczy obecnie ponad 4,5 mln uczestników. Uczestnicy programu zbierają punkty za przeloty, noclegi w hotelach, wynajem samochodów a nawet za codzienne zakupy. Punkty można wymieniać na rozmaite usługi lub produkty w ramach SAS lub u licznych partnerów programu.

SAS Labs, czyli dział SAS zajmujący się innowacjami, prowadzi prace nad całkowicie nowymi pomysłami i innowacjami, które zrewolucjonizują przyszłość podróżowania: od kart pokładowych zapisywanych na chipach wszczepionych pod skórę, po inteligentne i spersonalizowane przywieszki bagażowe. Jesienią wszyscy członkowie personelu pokładowego SAS otrzymają urządzenia nazywane Cabin Crew Devices. Będą to specjalnie skonfigurowane iPady Mini, które ułatwią załodze pracę i pozwolą zapewnić pasażerom SAS jeszcze lepszą obsługę. Dzięki tym urządzeniom możliwe będzie sprawdzenie np. statusu bagażu, przesiadki oraz informacji na temat członkostwa w programie SAS EuroBonus.

Zrównoważony rozwój i ekspansja

Wizją SAS na obszarze ochrony środowiska jest bycie częścią społeczeństwa, które w długiej perspektywie stosuje zasadę zrównoważonego rozwoju. SAS działa zgodnie z założeniem, według którego do 2050 roku rzeczywistością staną się loty bez emisji CO2 z paliw pochodzących ze źródeł kopalnych. Przykładami obszarów, na których koncentrują się prośrodowiskowe wysiłki SAS są biopaliwa, działania na rzecz wydajności paliwowej, ekologiczne przeloty oraz nowa i bardziej efektywna flota.

Przez ostatnich kilka lat linie SAS inwestowały w proces największej ekspansji międzynarodowej w historii firmy, rozwijając ofertę lotów do USA i Azji. Wszystkie z tych rejsów realizowane są obecnie przez samoloty ze zmodernizowanymi kabinami. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy SAS uruchomiły nowe, bezpośrednie połączenia ze Skandynawii do takich miast, jak Hong Kong, Los Angeles oraz Boston, a kolejnymi bezpośrednimi połączeniami będą rejsy z Kopenhagi i Oslo do Miami, które rozpoczną się we wrześniu. We wrześniu SAS świętuje także rocznicę swojego pierwszego lotu między Skandynawią i USA.